Från årsmötet den 8 april 2018

Omkring 25 medlemmar slöt upp på hembygdsföreningens årsmöte den 8 april. Sedan några år har vi hållit till i samlingslokalen på Gunillagården med årsmöten, och lokalen är praktisk och ligger bra till för att kunna besökas av gammal som ung.

Styrelsen blev i stort sett oförändrad sedan förra året och förhandlingarna gick smidigt och enkelt.

Föreningens ordförande Inger Eriksson informerade om en del underhållsarbeten som skall ske på hembygdsgården under året. Köket i serveringsbyggnaden skall få bättre utrustning, bl.a. en effektiv diskmaskin och ny spis.

En annan åtgärd är att sockenmagasinet från 1757 på gamla kyrkplatsen i Mo by behöver repareras och framför allt få ett nytt spåntak. Byggnaden skänktes till hembygdsföreningen på 1960-talet, men står kvar på sin ursprungliga plats. Medel skall sökas för upprustningen.

Föreningens tidigare mångåriga ledamot Gunnel Malmquist höll ett uppskattat anförande om sockenmagasinets historia och användning.

Gunnel Malmquist i berättartagen.

Efter årsmötets avslutande blev det kaffe med tilltugg samt dragning på lotteriet.

 

This entry was posted in Aktuellt. Bookmark the permalink.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *